Przyjazd 21 11- 2024
Wyjazd 22 11- 2024

Nazwa „ ulica Piotrkowska” pojawiła się po raz pierwszy w 1823 roku. Wyrażenie „ Pietryna „ pojawia się jako na kartach pierwszej powieści o Łodzi wydanej w 1895 roku przez Wincentego Kosiakiewicza. Tuwim wspominał „ Pietryna wre…. Grynbergi, Grynfeldy, Grynsteiny i Goldbergi uwijają się po mieście jak opętani, wyskakują z dorożek, wskakują do kawiarni, telefonują, telegrafują, jadą, wracają, znowu jadą ….

Ten fabryczny stan łódzkiej ulicy ma swoją nazwę: Ruszyło się „ Popularna „Pietryna” jest kręgosłupem i aortą Łodzi.

Jest jedna z najbardziej znanych ulic w kraju a jednocześnie najdłuższym polskim deptakiem stanowi wizytówkę miasta. W kamienicach i pałacach przy Piotrkowskiej mieszczą się sklepy, restauracje, kawiarnie, ogródki, puby i kluby muzyczne. Piotrkowska tętni życiem przez cały rok a odbywające się przy niej jarmarki i festiwalem.in. Light Move Festival czy Songwriter Festiwal dodają jej niepowtarzalnego uroku.

Spacerując po Piotrkowskiej warto również zajrzeć na jej odremontowane podwórza, w tym to mieszczące OFF Piotrkowska - jeden z nowych cudów Polski. Równie ciekawym miejscem dla turystów i mieszkańców są instalacje artystyczne: Pasaż Róży i Narodziny Dnia. Warto także zadrzeć głowę do góry. Fasady budynków przy Piotrkowskiej aż uginają się od ciekawych eklektycznych detali architektonicznych - kariatyd, płaskorzeźb, wykuszy...

Spójrz też pod nogi a ujrzysz Aleję Gwiazd nawiązującą do filmowego dziedzictwa Łodzi i Pomnik Łodzian - pas jezdni ułożony z blisko 17 tysięcy kostek brukowych z żeliwną płytką z imionami i nazwiskami fundatorów.

Zapraszamy do rezerwacji pobytu

Pokaż na mapie